Potrawy kuchni chorwackiej
Brudet
Brudet

Brudet

Bardzo często na tytułowe danie chorwackie zwane brudet używa się równie popularnego określenia brujet. Jest to specjał robiony z zastosowaniem świeżych okazów owoców morza, z których kraina Dalmacji rozsławiła się praktycznie na całym świecie. Brudet czy jak ktoś woli brujet tworzony jest także z rdzawa, węgorza oraz żabnicy. Niemniej jednak poza odmianą zupy typowo rybnej, można dostrzec klasyczne przepisy i stare receptury zakładające jedzenie brudetowych owoców morza. Jest to coś na wzór śródziemnomorskiej zupy rybnej.

Rosół chorwacki z kurczakiem
Jeżeli będziesz w Chorwacji chociaż raz w życiu, obowiązkowo musisz spróbować tego specjału, zwracając uwagę przede wszystkim na fakt, że brudet okazuje się być niesamowicie odżywczym i wartościowym rodzajem tamtejszej potrawy. W głównej mierze trzeba nadmienić, że brudet jest odpowiednikiem naszego rosołu, jeśli chodzi zwłaszcza o jego pożywność.
Brudet bazuje przede wszystkim na standardowych owocach morza takich jak małże oraz krewetki, ale także dodaje się do tej zupy soczyste kawałki ośmiornicy. Nie powinno nikogo dziwić, gdy w misce z brudet dostanie kałamarnicę wprost z czystego krystalicznego Adriatyku. Podobnie zresztą z mątwami, jakie okazują się bardzo sytymi gatunkami owoców morza. Kiedy już zdegustujesz brudet, powinieneś skusić się także na czarne risotto. Jest to danie wprawdzie szeroko rozpowszechnione w wielorakich regionach, w tym między innymi właśnie w Chorwacji. Tam nabiera natomiast nieco innej wersji niż we Włoszech, czy równie popularnej Hiszpanii. Risotto w odcieniach czerni to nic innego jak risotto zrobione z owoców morza, w tym przypadku pochodzących z Morza Adriatyckiego. Jest tam mnóstwo specjałów, więc można zdegustować rozmaite typy czarnego risotto.
Artykuł dzięki: