Mięso rodem z Chorwacji
Mięso rodem z Chorwacji

Mięso rodem z Chorwacji

Słoneczna Chorwacja słynie przede wszystkim z wybornego menu rybnego i nieskazitelnie czystych owoców morza, pochodzących z równie krystalicznych tamtejszych wód. Niemniej jednak nie oznacza to wcale, że Chorwacja nie ma do zaprezentowania turystom więcej specjałów, bardzo konkretnych kalorycznie. W szczególności są tam bardzo odżywcze gulasze, jak również wyrafinowane smakowo gatunki najlepszej jakości mięs.
Potrawa jaką wyróżniła się Chorwacja już lata temu nazywana jest pod peką. Jest to danie bazujące w wielkim skrócie zwłaszcza na specyficznej recepturze przygotowywania – robiona jest z wykorzystaniem specjalnej misy. Ustawia się ową mise na palenisku, na wierzch dając klosz a dopiero później obsypuje się palenisko żarem. Misa z daniem wewnątrz pieczona jest w ten sposób prawie dwie godziny, optymalnie zdaniem znawców pod peką, aby pieczenie trwało sto minut. W środku naczynia znajduje się mnóstwo przepysznych i wartościowych zarówno składem, jak i smakiem gatunków mięsnych – od cielęciny, przez jagnięcinę, po ośmiornice i aż do drobiu. Do tego wkładane są w środek tez cebula i ziemniaki, a wszystko lekko polane zostaje oliwą z oliwek. Do tego obowiązkowo czarny pieprz i trochę soli, rozmaryn i aromatyczny liść laurowy. Meso ispod peke to natomiast danie obowiązkowo serwowane z sałatą, pajdą chleba oraz winem.

Równie chętnie wybieraną pozycją w menu okazuje się także szynka suszona. Jest to prsut. Proces jej dojrzewana zajmuje mniej więcej jakieś dwa lata, więc nie ma się co dziwić, że koszt takiego rarytasu może niekiedy porazić.
Artykuł dzięki: